کلينيک دام کوچک

دانستنيها : حمام کردن

حمام كردن اولين چيزي است كه وقتي سگ مي خريد به فكرتون خطور مي كنه .با اين كار حس مي كنيد كه ديگه سگه كثيف نيست و  حالا ميشه توي خونه نگه اش داشت......

نميشه گفت كه اين تفكر اشتباه است اما نه به اين شدت. ما نبايد وضعيت جسمي سگ رو با خودمون مقايسه كنيم.فيزيولوژي بدن سك و انسان با هم متفاوت است تركيب پوست سگ با انسان تفاوت داره حتي  ph پوست سگ قليايي است و انسان پوستش كمي  اسيدي و انسان  روي پوستش غدد عرق داره و سگ غدد عرق نداره بدن سگ بطور كامل از مو پوشيده شده و انسان خيلي كمتر.

پس چطوري تصور مي كنيد كه بايد به همان دفعاتي كه انسان  به حمام مي ره سگ رو هم بايد شست؟؟؟

هيچ مي دونيد بيشتر دردسرهايي كه بعدا سگ دچارش ميشه مسبب اونها خود شما بوده ايد؟ خيلي از مراجعينم گله دارن كه اين سگ دست و پاش و بدنش رو مدام مي خارونه.و من هم مي دونم كه اون سگ بيچاره رو هفته اي دو بار حمام مي برده اند و حالا گله دارن كه چرا اين سگ خارشش قطع نميشه. چيكار مي تونم انجام بدم؟ جز اينكه مجبورم از داروهاي كورتوني و يا آنتي هيستاميني استفاده كنم.

لب كلام رو بگم و بعد بريم سراغ بحثمون : سگ فقط وقتي بايد شسته بشه كه بدنش بو بگيره واقعا كثيف بشه. اون هم تازه شرايط داره و در ادامه توضيح خواهم داد. سگها رو بطور عادي بايد سالي دو  تا سه بار شست  و اين مورد رو در سگهاي نگهبان بايد رعايت نمود اما شستشوي سگ بستگي به خيلي شرايط داره مثلا نژاد سگ كه آيا آپارتماني است يا نگهبان مو بلند است يا مو كوتاه جنس موها چيه؟ مثل اشپيتز موهاي زبري داره يا مثل مالتيز موهاش نرم است؟؟؟و سن اش چقدره؟ چند بار بيرون ميره محل زندگيش كجاست آيا در حومه شهر زندگي مي كنيد يا در وسط شهر؟؟؟

با شرايطي كه گفتم در مورد سگهاي آپارتماني بايد ماهي يكبار سگ رو شستشو بدهيد و نه بيشتر.

خب مي دونم حتما خواهيد گفت كه چكار كنيم سگ بو نگيره؟؟؟

بايد هر روز بطور مرتب موهاي سگ رو برس بكشيد و با اين كار موهاي مرده رو جمع مي كنيد و اونها بو نمي گيرند عروق خوني سطح پوست و فوليكولهاي مو تحريك مي شوند و چربيهاي سطح پوست بصورت يكنواخت در سطح موها و پوست پخش خواهند شد و موها نمدي نخواهند شد و جريان هوا به سطح پوست خواهد رسيد..

پس يادتون باشه همين مسئله برس كشيدن كمك شايان توجه اي در كم كردن بوي خاص سگ خواهد داشت و موها كمتر خواهد ريخت و موها درخشش و نظم خاصي پيدا خواهند كرد.

از طرقي با شستشوي زياده از حد چربيهاي سطح پوست حل خواهد شد و استقامت فولبكولهاي مو از بين مي رود و موريزش رو در پي دارد.و موها ترد و شكننده و جلاي لازم را نخواهند داشت.

سگها را معمولا از سن تولگي بايد به شستشو عادت داد و معمولا از سن 5 هفتگي به بعد مي توان سگ را شست و بايد سگ را بتدريج  با حمام دادن عادت داد.

قبل از اينكه سگ را بشوريد بايد موها را به دقت برس بكشيد و دقت كنيد كه موها نمدي نباشند و هرگز سگي كه موهايش نمدي شده است را نشوييد چون آب به سطح پوست نخواهد رسيد و وضعيت موها هم بدتر خواهند شد.پس مهمترين وظيفه شما باز كردن موها از هم است و اگر وضعيت  موها خيلي نامناسب شده باشد بايد موها را كوتاه كرد و معمولا از برسهاي مخصوصي استفاده مي شود كه الكتريسيته ساكن ايجاد نكنند و يا نوك سنجاقهاي برس تيز نباشد تا به پوست آسيبي نرسد.

شما هم بايد لباس مناسبي داشته باشيد تا اگر سگ خودش رو تكون داد براتون مهم نباشه و سگهاي بزرگ را در موقعي كه هوا گرم است بايد بشوييد و دقت كنيد كه در روزهاي سرد و يا روزي كه باد مي وزد اگر اينكار رو كرديد تا وقتي كه سگ كاملا خشك نشده اون رو در محيط باز نفرستيد.

سگها معمولا دوست دارند كه خودشون رو به آب بزنند  اما بعضي هاشون از حمام وحشت پيدا مي كنند و اين شما هستيد كه نبايد اين ترس رو به جون اونها بندازيد  وخيلي بايد با حوصله سگ رو بشوييد. اگه حمام منزل شما وان داره بهتره كه وان رو تا نصفه از آب پر كنيد و اسباب بازي هاي پلاستيكي سگ رو هم در داخل وان قرار بديد و سگ رو آهسته و با حوصله به داخل وان ببريد.و بگذاريد كه خودش رو پيدا كنه و حتما هم آب وان بايد ولرم باشه و در اين موقع از شامپو استفاده نكنيد. بعد كه از آب بازي حسابي سير شد كم كم شروع كنيد به شستنش تا يادم نرفته بگم كه قبل از شروع با شستشوي سگ بهتره كه يك گلوله پنبه رو با وازلين طبي چرب كنيد و داخل گوش سگ بگذاريد تا آب وارد گوشش نشه البته من خودم اين كار رو نمي كنم چون دقت مي كنم تا آب توي گوشش نره و يا بعد از حمام با حوصله سگ رو خشك مي كنم  اما با وجود همه دقتهام يكبار گوش سگم( البته 6 سال پيش) حسابي چرك كرد و حيوون بيچاره كلي عذاب كشيد پس به شما توصيه مي كنم كه كار من رو انجام نديد و از همون پنبه چرب شده استفاده كنيد.  و همچنين بهتره كه قبل از حمام كردن سگ موهاي بين پنجه هاش رو كوتاه كنيد و همينطور موهاي زير دم و موهاي اطراف چشم و روي بيني البته نزديك به چشم ها

حالا مي خواهيم كارمون رو شروع كنيم از كجا و چگونه؟؟؟؟

اگه سگه توي وان  بهش خوش مي گذره كار شما راحت خواهد بود ولي اگه مجبوريد كه از تشت استفاده كنيد يه كمي كارتون سخت تر ميشه در مورد سگهاي سالم حمام كردن و خيس كردن بدن سگ بايد از پشتش شروع بشه ولي در مورد سگهاي بيمار و آلوده به كك و كنه بايد از روي سر شروع كنيد .و دليلش هم مهاجرت كك ها از سمت بدن به سر است . البته وقتي حيوان بيماري پوستي داره تعداد دفعات شستشن بيشتر خواهد شد و طبق نظر دكتر دامپزشك بايد انجام بگيره

ابتدا حيوان را خيس مي كنيد  و بعد كه همه جاش خيس شد از شامپوي مخصوص سگ استفاده كنيد دقت كنيد كه شامپوي  خودمون رو استفاده نكيند چون PH  پوست سگ قليايي است و باعث آسيب رسيدن به پوست سگ مي شود و اگر شامپوي  مخصوص سگرو در اختيار نداريد از شامپوي بچه ها كه تركيبات آمفوتريك و خنثي دارد استفاده كنيد و مي تونيد از شامپوهاي پروتئينه كودكان هم استفاده كنيد. و شامپوهاي هربال و گياهي هم خوب هستند اما بايد اسيديته آنها را در نظر بگيريد شامپوهايي در خارج از كشور وجود دارند كه تركيبات جو دو سر را دارند و خارش را كم مي كنند و من هنوز در ايران با آنها برخورد نكرده ام.

شامپو را در سطح بدن سگ پخش كنيد و  سعي كنيد فقط يكبار در آن نوبت شستشو از شامپو استفاده كنيد.و همه قسمتهاي بدن سگ را به دقت شستشو دهيد مخصوصا بين انگشتان پا و دست را حتما متوجه شديد كه بيشترين جايي كه بدون دليل خارش مي گيره همين بين پنجه ها هستند و علتش هم اينه كه معمولا تمام چرك بدن به روي پنچه ها سرازير مي شود و اگر خوب شستشو نشود و آبشور نشوند بعد از حمام و خشك شدن ايجاد حساسيت و خارش مي كنند..

نحوه شستشو و دست كشيدن شما هم مهمه دقت كنيد كه باعث نمدي شدن موها نشويد و بعد كه حيوان را آب كشيديد اون رو در يك حوله بزرگ بپيچيد و خشكش كنيد اجازه ندهيد كه سگ با تكان دادن هاي پياپي خودش رو خشك كنه چون عادت داره خودش رو روي زمين و روي مبل و فرش بكشه و حداقل اثرش اينه كه موهاش توي هم برن و نمدي بشن.

بعد كه با حوله خشكش كرديد از سشواري كه دماي خيلي زيادي ايجاد نكنه و صداي كمي هم داشته باشه استفاده كنيد  و موهاش رو دوباره برس بكشيد  .

 اگر بدن حيوان زود بو مي گيره : من يك راه حل هم دارم مي تونيد فاصله زماني بين دفعات شستن را افزايش بدين و در فاصله هاي كمتر از شامپوي خشك استفاده كنيد. شامپوي خشك پودرهاي مخصوصي است كه بايد بر روي پشت حيوان بريزيد و با حوصله حيوان را برس بكشيد و آن پودر مخصوص و تركيب خاصش همان شسشتن با آب رو براي شما انجام مي ده و خوشبختانه اين شامپو در  ايران  موجود است

تا يادم نرفته اين رو هم بگم كه هر وقت بدن حيوان بو گرفت دليل بر كثيف بودنش نيست شايد مشكلات ديگه داشته باشه مثلا كيسه هاي مقعدي پر شده باشند و يا دندانهاش بو گرفتن و يا ممكنه دچار بيماريهاي اختلال هورموني شده باشه.

و نكته آخري هم كه بايد بگم در مورد سگهايي است كه كنار چشم و روي بيني اونها  اشك باعث بد رنگ شدن آن ناحيه مي شود در اين موارد مي تونيد با يك مسواك نرم متعلق به بچه ها آن ناحيه را مالش دهيد.  

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ۸:٢۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

دانستنيها : غدد مقعدی

مطالبي كه از اين به بعد به بحث در موردشون خواهم پرداخت مجموعه اي از دانستنيها در زمينه نگهداري از  سگ است.و قدم به قدم با هم جلو خواهيم رفت

اولين موردي كه لازم دونستم پيش از بقيه در موردش صحبت كنم غدد مقعدي هستند.و اتفاقا در همين چند روز اخير مشكل بسيار جدي اي براي  سگ يكي از مراجعينم  پيش آورده است كه باعث نگراني زياد اون خانواده شده است. البته الان در ايران زندگي نمي كنند و با من در تماس هستند. و چاره اي هم ندارند جز اينكه سگ بيچاره رو به تيغ جراح بسپارند.

شايد اگر پيش از شروع اين مشكل زماني كه ايران بودند زودتر به من مراجعه مي كردند شاهد اين همه دردسر نبودند.

غدد مقعدي يا آنال ساك چيست؟؟؟

اينها دو تا غده لوبيايي شكل هستند كه در داخل عضله اسفنكتر مقعد قرار دارند دقيقا در موقعيت ساعت 5 و 7 و مجراي بسيار ظريفي دارند كه ترشحات را به داخل روده مي ريزد.

وظيفه اين غدد در مرحله اول لغزنده كردن مدفوع است كه باعث مي شه مدفوع در هنگام خروج به اين غدد فشار وارد كنه و ترشحات بر روي مدفوع ريخته شوند و خروج تسهيل بشود. اما وظيفه ديگري هم اين ترشحات دارند و آن بوي خاصي است كه از خود  تراوش مي كنند و مدفوع هر سگي بوي خاص خود را خواهد داشت و در طبيعت محدوده سگها را مشخص  مي كند و همچنين سگهاي يك  گروه همديگر را پيدا خواهند كرد.

اين غدد در گربه ها و ساير سگ سانان هم وجود دارند اما مشكلات  آنها در سگها بيشتر است.

پس لازمه عملكرد صحيح اين غدد شرايط محيط زيست طبيعي سگها است. و خودبخود هم تخليه مي شوند.اما در سگهاي اصلاح نژاد شده مينياتوري ما با مشكلات بسيار جدي اي رو به رو خواهيم شد.زيرا غذاي اين سگها نرم است و عملا حجم و تركيب مدفوع بسيار متفاوت از شرايط طبيعت است و اين غدد تخليه نمي شوند و اگر به همين وضعيت ادامه پيدا كند باعث عوارض جدي اي در غدد مقعدي سك كوچك شما خواهد شد..در شرايط عادي تركيب و غلظت اين ماده شبيه به روغن است با رنگ زرد مايل به قهوه اي و اندازه غده در حد يك لوبياي معمولي است اما اگر تخليه نشود بتدريج غلظت آن افزايش خواهد يافت و مثل خمير بادام زميني خواهد شد و اگر باز هم سگ مورد بي توجهي قرار گيرد غلظت آن سخت تر شده و عملا مجراي خروجي غدد مسدود مي شود و در اثر نفوذ باكتري ها به آنجا دچار انباشتگي و در مرحله بعدي سلوليت و نهايتا آبسه خواهد شد و با چركي شدن اين غدد عضله مقعدي هم آسيب مي بيند و ترشحات از طريق باز شدن به بيرون تراوش خواهند كرد و التهاب بسيار شديدي را در ناحيه  اطراف مقعد خواهيد ديد.و با خروج چرك و خون آبه منظره بسيار رقت انگيزي را پديد خواهد آورد. و نهايتا درماني بسيار طولاني و پر هزينه را در پي دارد بايد ابتدا عفونت پيش آمده را درمان نمود و سپس با عمل جراحي بسيار سخت و جدي اي غدد فوق برداشته شوند.برداشتن اين غدد چندان هم ساده نيست چنانچه به هر دليل عمل جراحي موفقيت آميز نباشد عضله اسفكنتر مقعد عملكرد صحيح خود را از دست خواهد داد و حيوان نمي تواند عمل دفع كردن را كنترل كند و يا اينكه ممكن است اسفنكتر خيلي باريك شود و حيوان دچار مشكلات جدي ديگري شود كه در اثر درناك بودن عمل دفوع خودش را نگه دارد و دچار يبوست شود.

اما چاره چيست؟؟؟

براي پيشگيري اولين كار اصلاح رژيم غذايي سگ است  بايد در غذاي سگ مواد غذايي حجيم و داراي فيبر مناسب گنجانده شود از استخوانهايي كه نوك تيز نباشند و ايجاد مشكل نكنند استفاده شود .و حيوان را به پياده روي منظم برد.

و مهمتر از همه مراجعه منظم به دكتر دامپزشك است و تعداد دفعات  مراجعه بستگي به شرايط سگ دارد ممكن است يك سگ هر 6 ماه يكبار نياز به تخليه غدد داشته باشد و يك سگ ديگر هر ماه و اگر ديرتر بشود دچار انباشتگي و عوارش متعاقب آن شود.

از نشانه هاي اوليه پر شدگي اين غدد:.سگ  ناحيه پشت خود را بر روي زمين مي كشد و اين حالت ممكن است عوارضي هم داشته باشد كه سائيدگي و جراحلات احتمالي ناحيه مقعدي است.

با دو روش غدد مقدي تخليه مي شوند يا از بيرون انجام مي شود كه با انگشت اشاره و شصت غدد را مي فشارند و يا اينكه با داخل نمودن انگشت اشاره و فشار دادن انگشت شصت تك به تك غدد تخليه مي شوند.

بنابراين ملاحظه مي كنيد كه پيشگيري تا چه حد ساده است..  

 

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

بیماری هاری

آخرین بیماری ای که در ایران بر علیه آن واکسیناسیون صورت می گیرد بیماری هاری است.

 

هاری بیماری بسیار کشنده و خطرناکی است که در تمام جهان به استثنا بعضی کشورهای جزیره ای شیوع دارد.

 

عامل آن یک ویروس است و نکته مهمی که باید بدانیم این است که ویروس فوق فقط در محیط بدن حیوانات خونگرم زنده می ماند و در محیط   بیرون از بدن خیلی زود از بین می رود پس اهمیت کنترل جمعیتهای آلوده به ویروس در اینجا مشخص می شود. این بیماری در اثر  گاز گرفتن حیوان بیمار به حیوان و یا انسان سالم منتقل می گردد.و مواردی هم بوده است که در اثر تماس مخاطات بیماری منتقل شده است. و موردی هم ثبت شده بود که یک فردی سگی داشته است که  در دوره کمون بوده و علائمی را نشان نمی داده اما  صاحبش عادت داشته که زنجیر را از پشت گردن خود رد کند و سایش زنجیر و جراحت سطحی پوست موجب انتقال بیماری شده بوده.

 

جالبه بدانیم که این بیماری در راسو. راکون( لازم به یادآوری است که راکون در طی سالهای گذشته به طور اتفاقی از مناطق مجاور مرز جمهوری آذربایجان و جنگلهای تالش وارد ایران شده است). خفاش روباه و گرگها مشاهده می شود.و شیوع آن می تواند در اثر آلودگی هر یک از این حیوانات رخ دهد و راه انتقال دیگر در مکانهایی مثل غارهایی که خفاشها در آنجا زندگی می کنند  راه انتقال از طریق ذرات ریز غبار در آن غارهاست.و غار نوردان را تهدید می کند

 

 

بیماری هاری در اثر گاز گرفتن به فرد و یا حیوان سالم منتقل می شود مدتی را در بافت عضلانی بسر می برد و بعد خود را به سیستم عصبی بدن می کشاند و از طریق شبکه عصبی به تدریج خود را به مغز می رساند و وقتی که به مغز رسید مرگ را در پی دارد .محل تکثیر و تجمع ویروس در غدد بزاقی است و به همین دلیل گاز گرفتن نقش اصلی را در انتقال بیماری دارد و اگر با موارد گاز گرفتگی مواجه شدیم باید هر چه سریع تر محل گاز گرفتگی را با آب سرد و صابون شستشو دهیدو آن محل نباید بخیه شود.

 

این بیماری در 3 مرحله خود را نشان می دهد

 

در مرحله مقدماتی که به مدت 2 تا 3 روز به طول می  انجامد سگ حالت ترس دارد گوشه گیر می شود هیجان زده می شود و دچار تب است و سگهایی که تا پیش از این اتفاق خیلی خودمانی و صمیمی بودند بشدت خجالتی شده   و یا سگهای گیرنده و خشن آرام می شوند.در گربه ها شدت تب بیشتر است و حالات فوق را مشخص تر نشان می دهند.

 

در مرحله دوم که مرحله خشم است از 1 تا 7 روز طول می کشد. سگ بی قرار است  خیلی تحریک پذیر می شود. حس شنوایی اش به طرز عجیبی حساس می شود و به هر صدایی واکنش نشان می دهد.وچون خیلی بی قرار شده است مدام پرسه می زند و یک جا به قول معروف بند نمی شود. و به هر کسی می  خواهد حمله کند و گاز بگیرد و اگر در داخل  قفس محبوس شود میله ها را گاز می گیرد. دچار صرع می شود و ممکن است در این مرحله بمیرد و البته از آب هم بشدت ترس دارد

 

 مرحله سوم مرحله فلجی است ویروس به مغز رسیده است و عضلات بتدریج فلج می شوند مثل عضلات قفسه سینه بویژه عضلات بین دنده ای که فلجی آنها سیستم تنفس را از کار می اندازد و حیوان تلف می شود و یا فک پایینی فلج شده و حالت افتادگی پیدا می کند و همچنین عضلات گلو و صدای پارس حیوان تغییر می کند و حالتی را نشان می دهد که انگار چیزی در گلو گیر کرده است.و حیوان در این مرحله زنده نخواهد ماند

 

تشخیص این بیماری بسیار مهم است و باید از تمورهای مغزی و فلج حلق و جراحات وارده به سر و بعضی مسمویتها تشخیص افتراقی داده شود.

 

بهترین کار ارسال مغز حیوان به آزمایشگاه است و به روشی خاص که ایمنوفلورسنت آنتی بادی نامیده می شود بیماری تشخیص داده می شود

 

این بیماری در جنوب آسیا شیوع گسترده ای دارد و با توجه به واکسیناسیون گسترده در کشورهای پیشرفته عملا موارد ابتلا در آنجا به حداقل رسیده است مثلا در سال 1997 در کل ایالات  متحده بجز جزایر هاوایی فقط 4 مورد ابتلا به بیماری را گزارش کرده اند

 

در کشور ما با توجه به قرار گرفتن ایران در مجاورت منطقه شدیدا آلوده جنوب آسیا گزارشات  بیماری بسیار محدود بوده است . و علی رغم اینکه واکسن هاری توسط دولت توزیع نمی شود و یا توزیع در حد خیلی محدودی بوده است خواسته عمومی مردم بر واکسیناسیون بر علیه  بوده است و بخش خصوصی و همکاران من نقش مهمی در پیشگیری از بیماری در کشور داشته اند  . و واکسنی که در سایر کشورها رایگان توزیع می شود را ما به قیمت زیادی از بازار آزاد تهیه می کنیم

 

این بیماری درمان ندارد و باید حیوان بیمار معدوم شود.در انسان از سرم حاوی آنتی بادی بیماری هاری به فرد مبتلا تزریق می شود

 

برنامه واکسیناسیون  در اولین دوز بین 3 تا 4 ماهگی صورت می گیرد و نوبت بعدی یک سال بعد تجویز می گردد.و در ایلات متحده توصیه می شود بعد از سال اول هر 3 سال تزریق انجام گیرد اما با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور ما در ایران هر ساله تکرار می شود.

 

و توصیه می شود این واکسن به دلیل اهمیت قانونی  آن حتما انجام گیرد و گواهی مربوطه از دکتر دامپزشک دارای پروانه درمان معتبر اخذ شود   چون ارائه گواهی فوق به پزشکی قانونی می تواند مشکلات قضایی و شکایات احتمالی را از بین ببرد  و ثایت کند که حیوان بیمار نیست

 

و در پایان تاکید می کنم که حتی اگر سگ یا گربه شما فقط در محیط خانه بسر می بردو بیرون نمی رود در این شرایط هم باید واکسن هاری را دریافت کند . چون نمی توانید اینده را پیش بینی کنید شاید روزی بخواهید او را به خارج از شهر ببرید تا هوایی عوض کند و اتفاق خبر نمی کند و ......  

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٤:٢٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

بیماری لپتوسپیروز

همونطوری که گفتم قصدم شرح بیماریها نیست بلکه آگاهی دادن در زمینه لزوم انجام واکسیناسیون می باشد. و بحث امروز هم در مورد یکی دیگه از بیماریهایی است که در داخل واکسن موسوم به هفتگانه وجود دارد بیماری ای بنام لپتوسپیروز. یک بیماری باکتریایی که گستره جهانی دارد و بیماری مهم  مشترک بین انسان و سگ است

ممکنه که بیماری اسهال  پاروایی خیلی خطرناک باشه اما بیماری مذکور مشترک بین انسان و سگ نیست اما این بیماری لپتوسپیروز مشترک است  و البته این بیماری در موش ها هم پیدا میشه. و در فصول گرم سال احتمال شیوعش بیشتره مخصوصا در مناطقی که رطوبت زیادی داره مثل شمال کشورمون و  همینطور جنوب کشور و پیش آگاهی دادن در این زمینه می تونه خیلی مفید باشه. و  مثلا اینکه از چه طریقی منتقل میشه؟

  راه انتقالش از طریق تماس خونی است مخصوصا اگه پوست بدن آسیب دیده باشه و عامل بیماری وارد بدن بشه همینطور از طریق مخاطات و یا چشم این باکتری معمولا توسط ادرار حیوان آلوده در طبیعت منتشر میشه و در مکانهایی که تعداد زیاد سگ نگهداری می کنند احتمال شیوع بیشتر خواهد شد.

در ترکیب واکسن هفتگانه دو نوع از این باکتری وجود دارد ایکترهموراژیه و کانیکولا  و این واکسن تا اوایل دهه 90 موثر بود اما شاهد بودند که بعد از واکسیناسیون هم در مواردی باز هم بیماری مشاهده می شود و  دو نوع دیگه از این باکتری مورد مطالعه قرار گرفت و عامل ایجاد بیماری شناخته شدند و برای آنها هم واکسن تهیه گردید و عملا واکسن 9 گانه در خارج از کشور  استفاده می شود انواع گریپپوتیفوزا  و پومونا.

 

و چون اهمیت واکسیناسیون بر علیه این نوع باکتری بسیار زیاد است لازم است حتما از واکسنی استفاده شود که شامل این  باکترین ها هم باشند . خوشبختانه  اخیرا واکسن نه گانه وارد ایران شده است

خب لپتوسپیروز چیکار می کنه؟؟؟؟

لازم به توضیح می دونم بگم که علائم بیماری در انسان بسیار شبیه به علائم بیماری  در سگ است

سگ تب می کنه کسل میشه.بی اشتها میشه درد مفصلی می گیره حالت تهوع داره و استفراغ می کنه  آب زیاد می خوره. دچار یرقان میشه.و خون ادرار می کنه و  اسهال داره و گاهی در  مدفوعش خون دفع میشه....

 

دلایل بروز  این علائم هم از اینجا ناشی میشه که این باکتری بر روی دستگاههای حیاتی بدن مستقر میشه و به اونها آسیب می رسونه مثلا بر روی کلیه ها میشینه وسندرم  نفریت رو ایجاد می کنه و لوله های کلیوی رو  داغون می کنه . بر روی کبد مستقر میشه بافت کبد رو تخریب می کنه و هپاتیت ایجاد می کنه  بر روی دستگاه گردش خون مستقر می شه و سلولهای عروق خونی رو تخریب می کنه و همچنین بر روی پرده مغز میشینه و مننژیت می ده. و همچنین بر روی چشم ها هم مستقر میشه و باعث کوری می شود

 

متوجه شدید که این بیماری چندین چهره کاملا متفاوت داره و  می تونه بسیار کشنده باشه و اگر هم اون فرد زنده بمونه بدلیل آسیبی که به دستگاههای مهم بدن مثل کلیه ها و کبد و مغز وارد شده تا آخر عمر باید علائم بیماری رو همراه داشته باشه

 

و به همین دلیل واکسیناسیون بهترین راه پیش گیری از این بیماری است اما این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده بشه قابل درمان  است و به راحتی به پنی سیلین و استرپتومایسین جواب می دهد و با سرم درمانی و درمانهای حمایتی میشه اون رو درمان کرد ....اما چه بهتر که در ابتدا پیش گیری بشه تا شاهد عوارض بیماری نباشیم   

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٥:٢٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

هپاتیت - آدنوویروس نوع ۲- پاراآنفولانزا

در این قسمت از سه بیماری مهمی که در داخل واکسن چند گانه وجود دارد صحبت خواهیم کرد:

از بیماریهای دیگری که سگ رو در مقابلش واکسینه می کنیم بیماری هپاتیت
عفونی سگ است که یک بیماری ویروسی است و توسط ویروسی بنام آدنوویروس نوع 1
ایجاد می شه  البته در روی ویال واکسن پلی والان نام ویروس آدنو ویروس نوع 2
رو هم می بینیم که علائم بیماری با این  نوع 1 متفاوت است  گستردگی نشانه
های بالینی  آدنوویروس نوع 1 بسیار بیشتر
از نوع 2 است نوع 2 تنها بر روی دستگاه تنفسی جایگزین میشه و با همراهی
ویروس پاراآنفولانزا ایجاد سرفه های خشک و دردناکی می کنه و حیوان بشدت
علائم  بیماری سرماخوردگی رو بروز می ده و حتی ممکنه به مرگ حیوان بینجامه و
این دو نوع واکسن هم در همان ویال واکسن پلی والان وجود دارند
از بیماری  هپاتیت می گفتم که بشدت خطرناک است. مواردی بوده که سگ ظاهر کاملا سالمی داشته و صبح صاحبش با جسد او مواجه شده است

این بیماری بر روی  دستگاههای مختلف بدن سگ می نشیند و علائم بیماری را
بروز می دهد مثل چشم در چشم قرنیه را کدر می کند و عملا قرنیه  چشم سگ آبی
می شود و شاید بعدا کور شود.
این ویروس لوزه ها . شش ها.  کلیه ها
دستگاه گوارشی و بدتر از همه کبد را درگیر می کند و باز هم در این بیماری
دستگاه عصبی درگیر می شود و انسفالیت  را نیز در این بیماری می بینیم  و
حتی علائم صرع را هم شاهد هستیم.
کبد که مهمترین محل جایگزینی ویروس
است محلی است که مواد غذایی جذب شده از روده ها نخست به آنجا می روند .
جایی است که سموم ورودی به بدن در آنجا سم زدایی می شوند جایی است که تولید
کننده پروتئین های پلاسمای خون است و جایی است که نمکهای صفراوی را تولید
می کند و نمکهای صفراوی باعث هضم و جذب مواد غذایی در روده ها می شوند  .
کبد محل ذخیره گلیکوژن بدن است که در واقع قند ذخیره شده بدن  است.   هر چه
از کبد بگیم کم گفته ایم حالا فرض کنید که این عضو توانایی خودش رو از دست
بده چی میشه؟؟؟ معلومه که سگ دیگه نمی تونه زنده بمونه و می میره...

در این بیماری چون اغلب  اندامها درگیر می شوند برای نجات حیوان مجبوریم
درمانهای حمایتی گسترده ای رو انجام بدیم که مهمترینش تزریق سرم است چون در
اثر درگیری دستگاه گوارش اسهال داشته ایم و همینطور استفراغ . و همچنین
جهت کنترل عفونتهای ثانویه  باید از آنتی بیوتیکها استفاده کنیم درمان
معمولا چندین روز طول می کشد و چون انتقال بیماری از طریق ترشحات بدن از
دهان و مدفوع و ادرار است باید بشدت سگهای سالم را از تماس با سگ بیمار 
دور نگاه داشت.و تمام وسایل مورد استفاده سگ رو ضد عفونی کرد و کفشهایمان
را هم با دقت ضد عفونی نماییم.

پس بهتره بجای  درمان تب و اسهال و استفراغ و صرع و زردی ناشی از یرقان........ سگ را در اولین فرصت واکسینه کنیم.


دو ویروس دیگر ادنو ویروس تیپ دو و پاراآنفولانزا در ایجاد بیماری تنفسی
مهمی بنام سرفه لانه ای نقش مهمی دارند و درگیری های تنفسی و پنومونی شدیدی
را ایجاد خواهند نمود که اگر به مراحل پیشرفته تر و مزمن برسد  درمان
بسیار دشوار می شود.ممکن است باعث از دست رفتن حیوان شود

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٩:٠۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٩ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

بيماری ديستمپر.

اينبار هم مي خواهم از يك بيماري ويروسي ديگه صحبت كنم كه در واكسيناسيون اوليه در مقابلش سگ ايمنيت پيدا مي كنه.

حالا چرا  اول كار اين وبلاگ رفتم سراغ بيماريها؟ نترسيد بعد از توضيحات چند بيماري دوباره بر مي گردم سراغ نگهداري و تربيت سگ  من به اين دليل اين چند بيماري مهم عفوني رو در اين بخش شرح مي دهم زيرا بايد در  شروع تصميم گيري به نگهداري سگ با موانع اصلي رو به رو بشويد و به اهميت واكسيناسيون پي ببريد.  

اين بيماري هم يكي از كشنده ترين و غير قابل علاج ترين بيماري هاي سگها است  عامل بيماري  ويروسي است از خانواده موربيلي ويروس ها و از نوع ويروسهاي RNA است و يك پوشش چربي دارد و در ساختمانش نوعي پروتئين وجود دارد اين ويروس در طبيعت چندان پايدار نيست  و ميشه با ضد عفوني كننده هاي معمولي از بين بردش اما در هواي سرد به راحتي زنده مي ماند ولي در ساير مواقع عمر كوتاهي دارد دانستن اين نكته ما را در پيشگيري كمك مي كند چون متوجه مي شويم بهترين راه انتقال ويروس بين سگ ها از طريق انتقال مستقيم مي باشد و بيشترين راه همان انتقال از طريق هوا است و يا تماس نزديك توله ها با همديگه و همچنين متوجه مي شويم در محيط هايي كه سگهاي زيادي در كنار هم نگهداري مي شوند مثل پانسيونها و مراكز فروش سگها و...احتمال سرايت بيماري بيشتر مي شود.

بايد به نكته مهم ديگري هم اشاره كنم كه اين بيماري در تمام سنين قابليت انتقال دارد و اگر سگ ايمن نباشد حتي اگه پير هم باشه بيمار مي شود اما بين سنين 3 تا 6 ماهگي طبق آمار بيشترين احتمال درگيري وجود دارد و علت هم در از بين رفتن ايمنيت مادري در توله ها است . دوره كمون اين بيماري ممكنه از 3 روز تا يكماه باشه مثلا توله اي رو خريداري كرده ايد و ظاهرا هيچ مشكلي ندارد اما بعد از چند هفته متوجه مي شويد كه اشتهايش قطع شده و بتدريج علائم بيماري را نشان مي دهد.

اين بيماري بدليل خاصيت ويروس كه در سلولهاي اپي تليال  جايگزين مي شود مي تواند دستگاههاي مختلف بدن سگ را درگير كند اولين جايي كه وارد مي شود دستگاه تنفسي است در آنجا توسط ماكروفاژ ها يا نوعي از گلبولهاي سفيد بلعيده مي شود و توسط آنها به غدد لنفاوي منتقل مي شود و در آنجا شروع مي كند به تكثير كردن خودش و از طريق سيستم لنفاوي وارد خون مي شود در در  بخشهاي مختلف بدن مثل دستگاه گوارشي .سيستم عصبي مركزي. سلولهاي پوست  و همچنين چشم و بيني مستقر مي شود استقرار در اين اندامهاي يعني درگيري گسترده بدن در هر يك از اين اندامها اشكال خاص خودش را نشان مي دهد مثلا در سلولهاي اييتليال پوششي بدن  مهمترين جايي كه مستقر مي شود بر روي بالشتك كف پا- پنجه مي باشد و باعث تورم كف پا مي شود  و آن محل بشدت سخت مي شود. سختی پنجه ها

وقتي وارد سيستم دستگاه گوارش مي شود شاهد علائمي مثل اسهال و استفراغ هستيم .وقتي در چشمها مستقر مي شود ترشحات چرك را از چشم مي بينيم همينطور در بيني و بدتر از همه سيستم دستگاه عصبي است كه علغائمي مثل صرع اختلال در كرت لرز و همچنين كوري را   شاهديم و حيوان در مواردي فلج مي شود

بي اشتهايي يكي از اولين علائم است و در اين بيماري تب دو فازي را مي بينيم ابتدا تب شديد داريم خوب مي شود و مجددا شروع مي شود

علائم تنفسي هم جاي خود را دارد پنوموني همراه با سرفه هاي شديد

پس بايد منتظر يك بيماري هزار چهره باشيد  چون ويروس وارد مهمترين بخشهاي بدن سگ شده است.

چه بايد كرد؟؟؟؟

سئوال مهم و ساده اي است راهي نداريد بايد در سن 6 هفتگي اولين دوز واكسن رو دريافت كنه و ماه بعد هم يك دوز ديگه و اگر در محلي هستيد كه آلودگي زياده ماه سوم تكرار شود و ساليانه هم تكرار پس مي بينيد كه پيشگيري بي دردسر ترين كار است اين واكسن از اواخر دهه 50 ميلادي ساخته شده و كارساز است.

اما اينكه چگونه اين بيماري رو بايد تشخيص بديم هم مهمه  چون ممكنه مشكلات عصبي رو با بيماري هاري اشتباه بگيريم و ....

تستهاي خوني در تشخيص مهمترين ابزار ما هستند و شرح بيشتر از حوصله اين بحث خارج است

اما اگر يك سگ بيمار شد چكار مي تونيم براش بكنيم؟

اولا بايد يك محل تميز ساكت و گرم براش مهيا كنيم

دوم بايد چشمها و بيني اش رو با محلولهاي مربوطه ضد عفوني و درمان كنيم

سوم داروهاي ضد تهوع استفاده كنيم و جلوي استفراغ را بگيريم

چهارم بايد داروهاي پيشگيري كننده اسهال رو استفاده كنيم اينجا من از آتروپين استفاده مي كنم بر خلاف بيماري اسهال پاروايي

پنجم بايد بهش سرم بزنيم و مايعات از دست رفته رو جبران كنيم

ششم بايد از آنتي بيوتيكها و برونكوديلاتورها يا گشاده كننده برونش ها رو بكار ببريم

هفتم در مواقعي كه حيوان دچار حملات صرعي مي شه از داروهاي مربوطه استفاده كنيم

هشتم مي شه از داروهاي كورتوني در  كمك به درمان استفاده كرد چون مي تونه باعث فروكش كردن التهابات در نواحي متخلف بدن بشه

پس مي بينيد كه چقدر درمان دردسر داره؟ هم بايد پنوموني رو درمان كنيد هم جلوي اسهال رو بگيريد هم مشكلات عصبي رو برطرف كنيد هم چشم رو درمان كنيد هم بيني رو جلوي آبريزش و چركش رو بگيريد تازه يادم رفته بگم كه اين بيماري بر روي توليد ميناي دندان هم اثر منفي داره و اگر حيوان دندان سالم نداشته باشه حتي اگه از بيماري نجات پيدا كنه باز هم زندگي طبيعي نخواهد داشت

پس بهترين كار چيه؟؟؟؟  

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٤:٢۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

اسهال پاروایی

یکی از خطرناکترین و کشنده ترین بیماریهای رایج در سگها و بویژه در توله ها  اسهال خونی پاروویروسی است. شدت کشندگی این بیماری در حدی است که امید به درمان به حداقل می رسد.

 

نکته بسیار تاثر آور در این است که شخصی که با علاقه خیلی زیادی یک توله سگ رو به منزل می بره در چند روز اول مشکلی وجود نداره و به حیوان علاقمند می شود اما  یک روز با بی اشتهایی سگ رو به رو می شه و استفراغ و اسهال که سریعا خونی می شود و معمولا مرگ.

 

این پاروویروس چی هست؟

 

پاروویروس یک نوع ویروس از خانواده پاروویریده است که پوششی از جنس پروتئین یا اصطلاحا کپسید داره و یک رشته DNAداره که وارد سلولهای بدن می شود و تخریب را آغاز می کنند.

 

این ویروس در سایر جانداران نیز وجود دارد مثلا در گربه بیماری پان لوکوپنی یا دیستمپر گربه را ایجاد می کند

 

در سگها این ویروس تا قبل از سال 1978 اهمیت چندانی نداشت اما ظاهرا بدلیل یک موتاسیون و جهش ژنتیکی نوع بسیار خطرناکی از ویروس فعال شد و بالافاصله باعث مرگ سگهای بسیار زیادی در سطح جهان گردید شدت شیوع بیماری در حدی بود که  همه را بسیج کرد تا مقابل این بیماری بایستند.  و واکسن تخفیف حدت یافته این ویروس وارد بازار گردید و در طول 29 سال گذشته جان سگهای بسیاری را نجات داده است . این بیماری  هم برای سگهای بالغ کشنده است و هم توله ها اما شدت آن در توله ها بیشتر است چون میزان مقاومت حیوان طبعا کمتر می باشد.

 

این بیماری به دو شکل  عمل می کند یا بر روی دستگاه گوارشی مستقیما اثر می کند و ما اثرات این اثر گذاری را بصورت اسهال خونی می بینیم و یا در توله های خیلی کوچک مستقیما بر روی عضله قلب می نشیند و در اثر میوکاردیت باعث مرگ ناگهانی توله ها می شود.

 

این ویروس بسیار مقاوم است حتی می تواند در شرایط یخ زدگی نیز زنده بماند و به راحتی به همه جا منتقل می شود و مثلا بوسیله کفشهای ما منتقل می شود پس می بینید که  عامل بیماری را در همه جا خواهیم داشت و دانستن همین مورد می تواند ما را در برنامه های پیشگیرانه یاری دهد و چون از طریق مدفوع سگ  منتقل می شود حتی هفته ها پس از بهبودی از بدن دفع می شود. لذا لزوم ایزوله کردن توله ها قبل از اینکه برنامه واکسیناسیون آنها تکمیل شود کاملا بدیهی است.

 

بهترین ماده ضد عفونی کننده بر علیه این ویروس وایتکس می باشد که باید به نسبت 1 به 30 رقیق گردد و تمام وسایل سگ و محیط منزل توسط آن ضد عفونی گردد. و علی رغم همه این تدابیر نباید سگ تا قبل از سن 16 هفتگی با سگ دیگری در تماس باشد و بردن سگ به مکانهای عمومی با توجه به خصلت عامل بیماری زا و گستردگی حضورش بسیار خطرناک خواهد بود.

 

شرایطی که باعث درگیری با این بیماری می شود به عواملی از جمله میزان مقاومت حیوان و ایمنیت مادری و از طرفی به میزان ویروسی که وارد بدن می شود و همچنین به شرایط محیطی بستگی دارد مثلا در آب و هوای مرطوب میزان درگیری با این ویروس بیشتر از محیطهای خشک است

 

علی رغم اینکه این بیماری در توله ها بیشتر دیده می شود اما ممکن است سگهای بالغ را نیز درگیر کند به همین دلیل  توصیه می شود که واکسن این بیماری تا سنین میانی عمر سگ نیز همچنان تجویز شود و به حدی این بیماری کشنده است که هیچ دامپزشکی ریسک نمی کند و حیوان را غیر ایمن نگاه نمی دارد از طرفی واکسیناسیون باعث می شود که ایمینت از مادر به توله ها منتقل گردد.

 

دوره نهفته این بیماری 3 تا 7 روز است یعنی ممکن است تا 7 روز ما علائمی نبینیم ولی بیماری در بدن در حال جایگیری است. ابتدا به غدد لنفاوی ناحیه گلو حمله می برد و بعد مغز استخوان را درگیر می کند درگیری مغز استخوان بسیار تاثیر ناگواری در پی خواهد داشت زیرا مغز استخوان محل ساخته شدن گلبولهای سفید خون است که عملا سد دفاعی بدن می باشند  و بویژه لنفوسیتهای نوع B و از طرفی وقتی ویروس وارد دستگاه گوارش شد. به سلولهای روده حمله می کند و در کریپتهای روده و در قاعده آنها یعنی غدد لیبرکوهن می رود و آنجا را تخریب می کند یعنی عملا ساخته شدن سلول جدید برای کریپتهای روده متوقف می شود و سد بین خون و روده که همان سلولهای روده باشند از بین می رود و احتمال ورود باکتریهای روده به خون بسیار زیاد می شود و در این مرحله که با ورود باکتریها به داخل خون در واقع شاهد سپتی سمی خواهیم بود و مرگ  حتمی خواهد بود . عملا اگر تا 4 روز  وضعیت حیوان بهتر نشود دیگر به بهبودی امیدی نخواهیم داشت .

 

در واقع مرگ به دو دلیل عمده خواهد بود یکی اینکه در اثر اسهال و استفراغ بدن دچار کم آبی شدید می شود و الکترولیتها از بدن دفع می شوند و نهایتا حیوان دچار شوک و مرگ می شود و دلیل دوم هم همان برداشته شدن سد دفاعی سلولهای روده ای است که باکتریهای داخل روده وارد خون می شوند وشوک سپتیک عامل مرگ خواهد بود.

 

تشخیص این بیماری از سایر بیماریها مهم است  چون بیماریهای انگلی نیز در پاره از موارد باعث ایجاد مدفوع خونی می شوند همچنین ممکن است سایر عوامل ویروسی مثل کروناویروس عامل این تظاهرات باشند و یا کولیت و یا حیوان جسم خارجی خورده باشد و ....

 

برای تشخیص افتراقی می توان از روشهایی مثل تست الیزا که یک کیت ساده است مثل کیت تشخیص آبستنی است و با نمونه برداری از مدفوع در کمتر از 15 دقیقه می توان به وجود بیماری پی برد. و یا می توان با شمارش گلبولهای سفید بیماری را تشخیص داد زیرا در مراحل اولیه با کاهش تعداد گلبولهی سفید در اثر بلوک مغز استخوان رو به رو هستیم. و یا با تیتر آنتی بادی خون..و فلوتاسیون مدفوع که وجود انگلها را نشان می دهد .

 

در ارتباط با درمان باید در نظر داشت که هدف ما باید حفظ شرایط جسمی حیوان باشد و عملا به او کمک می کنیم تا در مقابل ویروس مقاومت کند.

 

پس اولین قدم تزریق سرم داخل وریدی است و تزریق سرم در زیر پوست چندان مفید نخواهد بود البته کاری بسیار دشوار خواهد بود زیرا در این شرایط که حیوان بشدت دهیدراته است تزریق وریدی.کاری  بسیارسخت است اما باید انجام  شود در داخل سرم باید حتما پتاسیم و دکستروز وجود داشته باشد و همان سرم  رینگر است و در ادامه باید از سرم دکستروز نیز استفاده نمود.

 

در کنار این درمان باید آنتی بیوتیک نیز مصرف شود به همان دلایلی که در بالا گفتم معمولا بهترین آنتی بیوتیکهای موثر سفازولین .آمپی سیلین و مترونیدازول تزریقی است و از میان اینها سفازولینترجیح داده می شود. و نباید از آنتی بیوتیکهای خوراکی استفاده کرد چون کریپتهای روده از بین رفته است .از طرفی در بعضی پروتکولهای درمانی از آتروپین استفاده می شود که البته من این دارو را استفاده نمی کنم.

 

و همچنین برای کنترل استفراغ باید از ذارویی مثل متوکلوپرامیداستفاده نمود..

 

البته درمانهایی تخصصی نیز وجود دارد وکمتر می توان استفاده نمود مثل انتقال پلاسما از سگی که به تازگی از بیماری رهایی یافته است و اثر گذاری آنتی بادی هایش بر روی ویروس در سگ دوم

 

و همچنین می توان از هورمون مخصوصی استفاده نموده که مغز استخوان را وادار به تولید گلبول سفید می کند .و در ایران این دو مورد آخر کمتر در دسترس دامپزشکان است.

 

همانطور که گفتم اگر 4 روز از شروع بیماری بگذرد و تغییری در وضع حیوان ایجاد نشود امید به بهبودی خیلی کم می شود ولی اگر وضعیت حیوان بهتر شد باید درمانهای حمایتی ادامه پیدا کند و در مورد رژیم غذایی دقت شود که غذاهای نرم و آبکی و در روزهای بعدی از گوشت آبپز مرغ و برنج  استفاده شود و از تماس با سایر حیوانات جلوگیری شود.

 

شستشوی حیوان می تواند مفید باشد چون میکروبها را از سطح بدنش پاک می کند اما باید سریعا حیوان را خشک نمود تا استرس مضاعفی به او تحمیل نشود

 

پس متوجه شدید که عدم واکسیناسیون می تواند چه عواقبی را در پی داشته باشد و همچنین با این توضیحات پی به  لزوم قرنطینه کردن  توله سگ تا پیش از اتمام برنامه  واکسیناسیون بردید.

 

در ادامه از بیماری دیستمپر سخن خواهم گفت....  

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٩:٤٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

واکسیناسیون

 

در مورد بیماریها   که صحبت می شه دوباره بر می گردیم سر خط و حالا دوباره در مورد خود واکسیناسیون صحبت می کنیم:
بحثی که پیش رو داریم واکسیناسیون است حتما در این مورد زیاد شنیده اید و اولین کلمه ای که در مورد نگهداری سگ جدی گرفته می شود واکسیناسیون است   و مهمترین  کاری که باید در قبال حیوانات انجام گیرد همین است زیرا بیماریهایی که توسط واکسنها مورد کنترل قرار می گیرند بیماریهای بسیار خطرناکی هستند که جان حیوانات و در بیماریهای مشترک جان خود ما را به خطر می اندازند. اکثر واکسنها بر علیه بیماریهای ویروسی ساخته شده اند و اگر سگ دچار یک بیماری ویروسی شود عملا کار خاصی از دست ما ساخته نخواهد بود و صرفا می توانیم با درمانهای حمایتی و کنترل کننده مقاومت حیوان را بالا ببریم تا حیوان بتواند بر بیماری غالب شود و دوره بیماری به پایان برسد.
وقتی واکسن تزریق می شود عملا ما آنتی ژن را وارد بدن حیوان کرده ایم و سیستم ایمنی را وادار می کنیم تا در مقابل آن آنتی ژن عکس العمل نشان دهد و آنتی بادی بسازد  و آنتی ژن را از بین ببرد و ایجاد این حافظه و به خاطر آوردن آنتی ژن عملا موجب می شود تا اگر مجددا همان عامل به بدن حیوان وارد شد در بدو ورود با مقاومت سرسختانه بدن رو به رو شود و در همان جا نابود شود. و واکسن  همان آنتی ژن تخفیف حدت یافته و یا کشته است و عملا در یک حیوان سالم عملی غیر از تولید آنتی بادی ایجاد نخواهد کرد و سلامتی حیوان را به خطر نخواهد انداخت . اما در مورد حیواناتی که بیمار باشند و یا تحت درمان داروهای استروئیدی باشند و یا تب داشته باشند و همچنین هنوز آنتی بادی های مادری در بدن آنها فعال باشند چنین حیواناتی اگر واکسینه شوند آن واکسن اثر مفیدی در بدن ایجاد نخواهد کرد و اگر عکس العمل لازم را در پی نداشته باشد بی اثر خواهد بود.
البته واکسیناسیون گاهی موارد اثرات خفیفی در بدن ایجاد خواهد نمود مثل تب و یا درد های عضلانی و یا کهیر و متورم شدن صورت و یا حتی استفراغ اما این اثرات هم جای نگرانی ندارند چون می توان با آنتی هیستامین در اکثر موارد این اثرات را کاهش داد . اگر با خواب آلودگی حتی تا 24 ساعت هم مواجه شدید نگران نشوید. البته گفتن نگران نشوید ساده است ولی باید حال و هوای صاحبان حیوانات خانگی را هم در نظر گرفت که حیوان دلبندشان زجر می کشد و ما فقط  بگوییم برطرف می شود. ترجیح می دهم قبل از انجام واکسیناسیون تمام این موارد را با صاحبان سگ در میان بگذارم درد های عضلانی یکی از شایع ترین موارد می باشد و به همین دلیل شخصا ترجیح می دهم حتی واکسن هاری را هم زیر جلدی تزریق کنم البته این مورد در مورد سگهای مینیاتوری  بیشتر صدق می کند و در سگهای نژاد بزرگ مشاهده نمی شود. سگ یکی دو روز پایش را بالا می گیرد و بعد خوب می شود و این مواقع تنها می توانم کمپرس  با حوله مرطوب گرم را توصیه کنم و کمی هم داروی مسکن .

واکسنها معمولا یا تخفیف حدت یافته هستند و یا بخشی از ساختمان ویروس  و یا باکتری را شامل می شوند و یا میکروب کشته هستند معمولا واکسنهای تخفیف حدت یافته با دفعات تکرار کمتر بکار می روند و ایمنیت بهتری را ایجاد می کنند و واکسنهای کشته اثرات ثانوی بیشتری دارند و نیاز است به دفعات استفاده شوند.
حتما شنیده اید که واکسنها بصورت چند گانه مصرف می شوند. علت ترکیبی بودن این است که اگر دوزهای مجزا استفاده شوند تعداد دفعات تزریق بیشتر خواهد شد و مسئله همپوشانی سیستم ایمنی وجود دارد و برای پیشگیری از بلوکه شدن سیستم ایمنی در مقابل سایر عوامل بیماری زا باید بصورت ترکیبی از واکسنها استفاده شود . معمولا واکسن باید بعد از سن شش هفتگی تزریق گردد زیرا تا قبل از این سن ما هنوز آنتی بادی های مادری را که می توانند از طریق شیر اولیه یا همان آغوز و یا جفت وارد بدن نوزاد شوند این آنتی بادی ها در خون توله وجود دارند و اگر حیوان واکسینه شود همین آنتی بادی های مادری واکسن را بلوکه می کنند و اجازه نمی دهند سیستم ایمنی فعال شود و واکسیناسیون بی نتیجه خواهد شد.
پس بهتر است اولین دوز واکسن در مناطق آلوده و پر خطر در سن شش هفتگی تزریق گردد. و مجددا دو تا چهار هفته بعد تکرار گردد البته  معمولا همان چهار هفته فاصله intervalرا توصیه می شود و همچنین دوز سوم نیز ماه بعد و سپس هر ساله واکسن تکرار می شود.
در مورد برنامه واکسیناسیون همان طور که متوجه شدید سن توله . وضعیت بیماری قبلی شرایطی مثل حمل و نقل و یا ضعف جسمی و سو تغذیه و  موقعیت جغرافیایی از نظر وضعیت اپیدمیولوژیکی  بیماریها مطرح است.و نوع نژاد هم مهم است بعنوان مثال سگهای نژاد دوبرمن و روت والیر در مقابل بیماری ویروسی اسهال پاروویی بسیار حساس می باشند و شانس زنده ماندن توله ها بشدت کم می شود پس باید در مورد این نژاد ها توصیه شود که حتما در سن شش هفتگی اولین دوز واکسن را دریافت کنند و تا سه مرحله نیز تزریق واکسن ادامه پیدا کند.
واکسنهای پلی والانی که در ایران موجود است معمولا ترکیبی هستند از بیماریهای ویروسی و باکتریایی .بیماریهایی مثل اسهال پاروویروسی. بیماری سگهای جوان یا دیستمپر. یرقان ویروسی یا هپاتیت . پاراآنفولانزا .آدنو ویروس تیپ 2 و  دو نوع باکترین بیماری باکتریایی لپتوسپروز  در مورد تک تک این بیماریها بحث خواهم کرد.
و در مورد واکسن سه گانه گربه سه بیماری راینوتراکئیت - پان لوکوپنی و کلسی ویروس را در بر می گیرند.

البته واکسنهایی بر علیه بیماری تراکو برونشیت Kennel cough  یا بعبارتی بر علیه باکتری بورداتلا که عامل بیماری  سرفه لانه ای است در خارج از ایران تولید شده اند و استفاده از آنها رواج دارد اما در ایران هنوز مورد استفاده گسترده قرار نگرفته است اما متاسفانه شیوع بالایی این بیماری دارد و دلیل این شیوع هم مراکز دلالی سگ در حاشیه شهر ها  هستند
همچنین واکسنهای دیگری بر علیه گاسترو آنتریت هموراژیک یا تورم معده و روده همراه با خونریزی ناشی از باکتری کروناویروس در خارج از کشور استفاده می شوند که در ایران مورد استفاده قرار نمی گیرند که در این مورد نیز نیاز به تحقیق بیشتر دانشگاهی است که آیا این اسهال خونی ناشی از کروناویروس است یا عامل دیگری مثل پاروویروس است؟  اما به هر حال استفاده از این واکسن عمومیت ندارد و همینطور واکسن  در مقابل بیماری لیم.lyme و به نظر من عدم استفاده از این واکسنها به این علت نیست که این بیماری در ایران وجود ندارد بلکه به دلیل نداشتن آمار دقیق  از وضعیت اپیدمیولوژیک این بیماریها است.

 اگر صاحبان حیوان دید شفافی در مورد بیماریهای سگ داشته باشند می توانند بهترین کمک کننده در پیشگیری و احتمالا درمان حیوان خود باشند.

 

 

 

 

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

قدم چهارم: نحوه بر خورد با جويدن های مضر سگ

امروز هم تصميم گرفتم راجع به موضوع بسيار مهم ديگه براتون صحبت كنم.

جويدن و گاز گرفتن توله سگها. اين هم يكي ديگه از مشكلات بزرگي است كه بر سر راه دوستداران سگ مي باشد حتي اگه بخواهيد سگ رو در حياط خونه اتون نگهداري كنيد باز هم بايد خودتون رو آماده خرابكاريهاش كنيد.

تصور كنيد در حياط خونه ويلايي شما. . و يك روز مي رويد اونجا مي بينيد از يك باغچه زيبا و پر گل چيز باقي نمونده انگار همه جا رو شخم زدن  چه مصيبتي و اگه اين عادت از سر سگ نيوفته به جاي باغچه مجبوريد يك حياط خاكي رو تحمل كنيد اين حياطهاي بي روح و خشك رو بارها ديده ام اما چه بايد كرد؟

و  توله سگهايي كه در داخل آپارتمان زندگي مي كنند به صورتي ديگر مشكل ايجاد مي كنند. كفشها و بويژه دمپايي هاتون رو سالم نمي گذارند .گوشه هاي فرشهاتون رو تكه تكه مي كنند . پايه هاي صندلي ها و مبل ها را مي خورند. هر وسيله پلاستيكي داشته باشيد و بتونه به اونها دندون بزنه رو داغون مي كنند. سيمهاي برق رو مي جوند . و اگه لباسهاتون دم دست باشند رو پاره پاره مي كنند بويژه لباسهايي  مثل جوراب اينكه چرا اينقدر به جوراب علاقه دارند براي من هم عجيبه!!!!

و يا دستمال كاغذي هاتون رو مي جوند و پاره مي كنند و يا نوار كاست. يادمه دقيقا 8 سال پيش بود طرفاي ساعت 10 شب بود كه يكي از مراجعينم با من تماس گرفت و ازم خواست برم خونه دوستش تعدادي دختر خانم گريان دور يك سگ جمع شده بودند و اين سگ تقريبا دو ساله خون استفراغ مي كرد و مدفوعش هم خوني بود با خون تازه بشدت بي حال بود من هم سعي كردم با تزريق سرم و درمانهايي اوليه اين سگ رو نجات بدم اما  تنها نيم ساعت از حضورم نگذشته بود كه سگه توي بغل صاحبش تلف شد و صحنه بسيار رقت انگيزي بود و من هم كاري از دستم بر نمي اومد .  جسد سگ رو ازشون گرفتم و تصميم گرفتم با كالبد گشايي دليل مرگ رو كشف كنم. اومدم كلينيك و شكم سگ رو باز كردم تمام دستگاه گوارشي پر خون شده بود  از معده شروع كردم ديدم ديواره هاي معده بصورت نواري خطوط زخم رو نشون مي دن و وارد روده كوچك شدم و برشم رو ادامه دادم  ديدم چيزي برق مي زنه و ادامه دار بود و متوجه شدم بله يك نوار كاست رو اين سگ به دندان گرفته بوده و اون رو بلعيده بوده و نهايتا اون نوار در داخل دستگاه گوارشي باز شده بود و علت مرگ همين بود..

بعضي اوقات اين انسداد ها مي تونه در اثر بلع مداد پاك كن باشه و گاهي دكمه لباس . بلع دستمال كاغذي رو دست كم نگيريد چون ممكنه بتدريج در داخل معده جمع بشه و مدتها بگذره و علامتي نشون نده و بعدا شاهد علائمي مثل استفراغ خواهيد شد و درمان كارساز فقط  جراحي خواهد بود.

و يا گاز گرفتن سيم برق هم مشخص است چه عواقبي دارد. و يا بلع سنگ و خاك و كود در باغچه هم مي تونه عوارض خطرناك ديگه اي داشته باشد.

اما چرا سگ اين كار ها رو مي كنه؟

به نظر من يه دليلي ساده داره حس كنجكاوي و همينطور تخليه انرژي و  سرگرم نبودنش باعث مي شه اين دردسرها رو بوجود بياره

براي غلبه بر اين مشكلات اولين قدم حذف  اين عوامل هستند و  وقتي تصميم گرفته ايد سگي رو به منزل بياوريد بايد براي اين مشكلات هم پيش بيني لازم رو داشته باشيد. مثلا  بسته دستمال كاغذي در دسترس سگ قرار ندهيد و يا وقتي نمي تونيد سگ رو دائم كنترل كنيد سيم هاي برق رو جمع آوري كنيد و حتي مجبوريد فرش ها رو از اتاقي كه سگ به اونجا رفت و آمد داره رو جمع كنيد.

قدم بعدي اينه كه حتما بايد براش يك لونه تهيه كنيد تا بتونه در اونجا استراحت كنه اين لونه مي تونه يك باكس باشه و يا يك لونه ويژه كه شبيه كلبه است و جنس خاصي داره و سگ نمي تونه اون رو به دندان بكشه...

در قدم بعدي بايد اسپري ويژه اي تهيه كنيد كه اصطلاحا به آن BITTER APPLE مي گويند اين اسپري رو به پايه هاي مبلها و صندلي ها بزنيد و طعم خاصي دارد كه سگ رو از اونها فراري مي دهد. در ايران بعضي از همكارانم اين اسپري رو دارند اما اگه پيداشون نكرديد مي تونيد از عطاري ها داروهاي گياهي ويژه همين كار رو تهيه كنيد .

قدم بعدي اينه كه بايد وسايل بازي پلاستيكي رو  تهيه كنيد كه سگ بتونه اونها رو گاز بگيره و آسيب هم نبيننن و جنس اونها هم استاندارد باشد و ايجاد حساسيت در سگ نكنن  چون بعضي از رنگها و مواد پلاستيكي در سگ ايجاد حساسيتهاي نارحت كننده اي مثل خارش پياپي كنند و درمان آنها كار چندان ساده اي نيست . اين عروسكها مي تونن اشكال مختلفي داشته باشند مثلا شبيه استخوان باشند يا يك تكه گوشت . و بعضي هاشون هم از خودشون صدا در ميارن

علاوه بر اينها مي تونيد از استخوانهاي پخته شده مثل قلم گوساله استفاده كنيد و همينطور استخوانهايي كه بصورت مصنوعي تهيه مي شوند و قابل خوردن هستند و سگ مي تونه با دندان زدن به اونها سرگرم بشه

علاوه بر همه اينها بهتره كه با كساني كه سگ نگهداري مي كنند آشنا بشويد و يك همبازي براي سگتون پيدا كنيد و هر چند روز يكبار  سگها همديگه رو ملاقات كنند و با بازيگوشي و دنبال هم كردن انرژي خودشون رو تخليه كنن . و همچنين مي تونيد با برنامه منظمي سگ رو بيرون ببريد و در كوچه پس كوچه ها راه ببريدش و يا  مثلا سگ رو به باغ دوستان ببريد  و البته بايد دقت كنيد كه در اونجا مشكلات ديگه اي مثل حساسيت به گياهان و فرو رفتن خار در بين پنجه ها و ... پيش نياد

و در مورد اسباب بازي ها بهتره در هر اتاقي يكي دو تا از اونها رو قرار بدهيد

 يك نكته ديگه رو هم بگم معمولا سگها اگه در خونه تنها باشن در دقايق آخري كه قراره شما به منزل برسيد حسابي حوصله اشون سر مي ره و مي رن سراغ وسايل خونه پس بهتره سگ رو با تشويق كردن به گونه اي عادتش بدهيد تا وقتي شما در رو باز كرديد يكي از اسباب بازي هاش رو به دندانه گرفته باشه و بدونه با اين كار از شما جايزه مي گيره اين جايزه مي تونه اسنيك مخصوص سگها باشه كه با طعم هاي مختلفي در بازار ايران موجود است(.و يادتون باشه به هيچ عنوان از شكلات و شيريني استفاده نكيند در مورد اين مسائل بعدا صحبت خواهم كرد فعلا از كليات با شما سخن مي گويم تا بعد ها بريم سراغ نكات جزئي تر)

و هر وقت كه خواست چيزي رو بجوه اون رو ازش بگيريد و به جاش يكي از اسباب بازي هاش رو بهش بدهيد و با تكرار اين كار متوجه مي شه كه نبايد با وسايل شما كاري داشته باشه.  

 

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ۸:٢۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم