کلينيک دام کوچک

پاسخ به یک مقاله

مطلبی را در سایت ایرنا دیدم که مرا به فکرفرو برد و باعث شد چند سطری در مورد آن بنویسم .شاید نویسنده مقاله اطلاعات علمی کافی نداشته است و  پاسخ اینجانب بتواند به ایشان در جمع بندی صحیح تر کمک نماید.

نگهداری حیوان خانگی را نمی توان صرفا تبعیت از مد دانست چون  مسئولیت نگهداری از حیوانات به حدی زیاد است که هر کسی از عهده آن بر نمی آید  این مسئولیت نه از بابت هزینه های او است که نویسنده مقاله بدلیل عدم اطلاعات کافی به آن پرداخته بود بلکه به خاطر رسیدگی کردن به امورات یک جاندار است .

هر گاه با مراجعه کننده جدیدی مواجه می شوم که قصد نگهداری از حیوان را دارد به او متذکر می شوم که  این حیوان نیاز به توجه دارد نیاز به محبت دارد نیاز به برخورد های انسانی دارد و......

 و رسیدگی کردن به امورات این حیوان یعنی انسان شدن یعنی احساس مسئولیت کردن یعنی پذیرفتن یک جاندار که ما وظیفه  داریم به او رسیدگی کنیم  به عبارت دیگر یعنی یک تمرین برای زندگی . اگر به او توجه نشود با بیماری و.. رو به رو می شویم این بیماری البته نه از آن نوعی است که نویسنده مقاله سعی در القا آنها به خواننده خود داشته است بیماریهایی مثل سو تغذیه و... که ناشی از بی توجهی صاحب او می باشد

معمولا صاحبان سگها در دوره تولگی تنها سه بار برای واکسیناسیون به کلینیک دامپزشکی مراجعه می کنند و سپس هر سال فقط یکبار باید برای تجدید واکسن حیوان خود به کلینیک  مراجعه کنند  آنهم تا سن شش سالگی .

من نمی دانم آیا نویسنده محترم برای تهیه آن نوشته به همکاران من مراجعه نموده اند یا خیر؟ که بعید می دانم چون که سرتاسر نوشته ایشان  نشانی از تفکرات ذهنی خود ایشان است.

ایشان سعی در بزرگنمایی بیماری هاری داشته اند که ...وای نمی دونید چه بیماری خطرناکیه توی بدن نهفته می مونه و.... ای خدا آهای نویسنده عزیز چرا مردم را ساده فرض می کنی مگه میشه یه بیماری مثل هاری همیشه تو بدن نهفته بمونه و هیچوقت خودش را نشان نده؟ چرا بدون مطالعه دست به قلم برده ای؟

پس این همه کیت تشخیص بیماری و همچنین واکسنهایی که ما دامپزشکان استفاده می کنیم بی اثر است؟ کدوم صاحب حیوانی را سراغ داری که به سگش حداقل یکبار واکسن هاری نزذه باشد؟

درسته این بیماری خطرناکه پس این همه تلاشی که لویی پاستور کرده رو جنابعالی با این نوشته  ات به زیر سوال بردی تا  تشعشات ذهنی خودت را به اثبات برسونی؟

این کیستهای خطرناکی که ازش صحبت کردی که اصلا از بین نمی رن رو از کجا آوردی؟

بله بیماری ای داریم بنام کیست هیداتید  اما این بیماری در سگهایی انگل مسبب آن وچود دارد که از احشا گوسفند استفاده کرده باشند آن هم کبد و ریه آلوده به کیست هیداتید نه در سگ آپارتمانی که هر سه ماه یکبار به اجبار باید قرص پرازی کوانتیل بخوره. به خاطر نگرانی هایی که وجود داشته ما دامپزشکان بدون اینکه نیازی هم باشه هر سه ماه این دارو را به بدن حیوان تحمیل می کنیم. بسیاری از مراجعینم که به خارج از کشور مهاجرت کرده اند  با من تماس گرفته اند که آقای دکتر شما چرا  هر سه ماه یکبار به سگ ما داروی ضد انگل می دادی در حالی که اینجا  سگ من رو آزمایش کردن و می گن اصلا نیازی به این دارو ها نیست چرا دامپزشکان ایرانی این دارو ها رو به حیوان تحمیل می کنند... من هم می دونستم اما چه کنیم که به خاطر تفکرات رایج از قبیل نوشته های   خاص همین نویسنده ایرنا مجبوریم حیوانهای بیچاره را با داروهای اضافه  آزار بدیم.

در ضمن کیست هیداتید شیوع زیادی داره اما عامل این بیماری در انسانها خوردن سبزی هایی است  آلوده به مدفوع حیوانات  ولگرد هستند نه سگ آپارتمانی.

خلاصه هر چی بخوام راجع به تحلیل های ظاهرا علمی این نویسنده ها و برنامه سازان تلویزیونی بگم راه به جایی نمی بریم چون اونها اصلا دنبال برنامه و نوشته علمی نیستند بلکه هدفشان  بخاطر نوع طرز فکرشان است و می خواهند خودشان را و افکارشان را با توجیهاتی کاملا اشتباه قانع کنند و کسانی که تنها منبع مطالعاتی اشان آن نوشته ها است را بترسانند

خلاصه کلام این توجیهات به ظاهر علمی هدفی نداره  جز به کرسی نشاندن عقاید خاص تهیه کننده آن نه اصل حقیقت

ا

در مورد بحث هزینه ها سکوت می کنم چون به حدی مطلب ایشان سخیف است که  سکوت بهترین پاسخ است

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ۸:٥٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳٠ مهر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

خون در مدفوع

 

 

مدتی قبل با یک کیسی درگیر بودم که دونستن ماجراش بد نیست .

 

یکی از مراجعینم چند روزی بود که یک سگ زرمن شفرد سه ماهه خریده بود گوشها سیخ و رنگ بدن استاندارد خیلی خوشحال بود که چنین سگ زیبایی رو بدست آورده و همون روز اومد پیشم تا واکسن بزنم ازش خواستم دو  سه روز دیگه بیاد که استرس ناشی از جابه جایی و صاحب جدید رو پشت سر بگذاره. خلاصه واکسنی که استفاده کردم فورت دوددج Fortdodge آمریکایی بود که در بین واکسنهای موجود  میزان اثر گذاری بالایی دارد و پاسخ قاطعی به کیتهای تشخیص پارو و دیستمپر می دهد.

چند روز بعد هم از ایشان خواستم درمان ضد انگل را شروع کنند با توجه به اینکه سن حیوان   بالای سه ماه بود از داروی مبندازول استفاده کردم. البته نظر م استفاده از داروی درونتال محصول بایر آلمان است که در بازار داروی ایران یافت نمی شود  و فعلا مجبورم از این برنامه مبندازول+ پرازی کوانتیل استفاده کنم .

بعد از چند روز صاحب حیوان به من گفت سگش غذا نمی خوره!!!!

حدود ده روز بود که واکسن زده شده بود و این بی اشتهایی ربطی به واکسن نداشته و از طرفی ایمنیت لازم در مقابل بیماریهای مربوطه ایجاد شده بود...

این بی اشتهایی توام شد با شل شدن مدفوع و رگه های خون در مدفوع مشاهده گردید

و در چند نوبت حیوان استفراغ کرد....

بصورت وریدی سرم قندی نمکی و همچنین رینگر رو وارد بدن حیوان کردم

و برای مدتی حیوان دوباره اشتها پیدا کرد و آنتی بیوتیک  آمینو گلیکوزیدی هم بصورت وریدی تزریق کردم و درمانهای نگهدارنده هم  انجام شد.

روز بعد حیوان با اشتها غذا خورد و بازی گوشی هم کرد و خوشحال بودم که خطر رفع شده اما دوباره شروع شد... چی می تونه باشه؟؟؟ به سرم تراپی هم جواب نمی ده و دوباره توی مدفوع سگ لکه های خون تازه را مشاهده کردم  و  از  صبح چشم حیوان بی رمق شده بوده و ترشحات چرک از بینی و چشمها خارج می شد. نه به آنتی بیوتیک پاسخ داده بود و نه به سرم تراپی و درمان نگهدارنده...

اون لکه های خون در مدفوع من رو به فکر فرو برد... چی می تونه باشه . واکسن هم که دریافت کرده اونم ده روز پیش اما چرا با دادن داروی ضد انگل این مسائل شروع شدن؟؟؟

در همین موقع که حیوان در حال دریافت سرم بود متوجه شدم با توجه به انبساط بافت مخاطی روده در نتیجه دریافت سرم . در ناحیه مقعد داره پرولاپس پیش میاد. بله تشخیص قطعی بود این چیزی نمی تونه باشه جز تلسکوپی شدن روده ها...

و بصورت اورزانس همون موقع حیوان را جراحی کردیم بله تشخیص  با مشاهدات  همخوانی داشت روده ها توی همدیگه رفته بودن و بافت  روده در حال نکروز شدن بود. حیوان هم خیلی ضعیف شده بود. به هر صورتی که بود روده ها رو بدون اینکه بخوایم برش بدیم وضعیت تلسکوپی را اصلاح کردیم و بخشی از روده ها رو به ناحیه کمری اتصال دادیم چون پرده چادرینه شاید نتونه اونها رو حفظ کنه و دوباره می تونه دچار پیچ خوردگی و انسداد بشه.

این تجربه گرانقیمتی بود و اینکه دیده شدن لکه های خون در مدفوع رو نمیشه به سادگی ازش گذشت . خون در مدفوع همیشه علامت بدی است  و بهتره در موقع بروز به عوامل ایجاد کننده بیشتر فکر کنیم

این سگ بدلیل اینکه از یک پرورش دهنده سگ خریداری شده بود در محیطی رشد کرده بود که بشدت آلوده بوده و معلومه که مادرش هم داروی ضد انگلی دریافت نکرده بود و میزان انگل موجود در روده ها به حدی زیاد بوده که با مصرف اولین دوز داروی ضد انگل انگلهای مرده باعث انسداد روده شده بودند و نهایتا تلسکوپی و توی هم رفتن روده ها را در بر داشت. پس برای پیشگیری نظر من اینه که اگه توله خیلی سنش پایینه از داروی پی پرازین استفاده کنیم و اونهم به صورت شربت و هر یک کیلو یک میلی لیتر شربت به حیوان بدهیم و در مرحله بعدی و بعد از دو ماهگی می تونیم از داروی مبندازول استفاده کنیم.

 

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٥:٠۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم

شروع دوباره

مشاهده یادداشت خصوصی

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٤:۱٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم