کلينيک دام کوچک

خون در مدفوع

 

 

مدتی قبل با یک کیسی درگیر بودم که دونستن ماجراش بد نیست .

 

یکی از مراجعینم چند روزی بود که یک سگ زرمن شفرد سه ماهه خریده بود گوشها سیخ و رنگ بدن استاندارد خیلی خوشحال بود که چنین سگ زیبایی رو بدست آورده و همون روز اومد پیشم تا واکسن بزنم ازش خواستم دو  سه روز دیگه بیاد که استرس ناشی از جابه جایی و صاحب جدید رو پشت سر بگذاره. خلاصه واکسنی که استفاده کردم فورت دوددج Fortdodge آمریکایی بود که در بین واکسنهای موجود  میزان اثر گذاری بالایی دارد و پاسخ قاطعی به کیتهای تشخیص پارو و دیستمپر می دهد.

چند روز بعد هم از ایشان خواستم درمان ضد انگل را شروع کنند با توجه به اینکه سن حیوان   بالای سه ماه بود از داروی مبندازول استفاده کردم. البته نظر م استفاده از داروی درونتال محصول بایر آلمان است که در بازار داروی ایران یافت نمی شود  و فعلا مجبورم از این برنامه مبندازول+ پرازی کوانتیل استفاده کنم .

بعد از چند روز صاحب حیوان به من گفت سگش غذا نمی خوره!!!!

حدود ده روز بود که واکسن زده شده بود و این بی اشتهایی ربطی به واکسن نداشته و از طرفی ایمنیت لازم در مقابل بیماریهای مربوطه ایجاد شده بود...

این بی اشتهایی توام شد با شل شدن مدفوع و رگه های خون در مدفوع مشاهده گردید

و در چند نوبت حیوان استفراغ کرد....

بصورت وریدی سرم قندی نمکی و همچنین رینگر رو وارد بدن حیوان کردم

و برای مدتی حیوان دوباره اشتها پیدا کرد و آنتی بیوتیک  آمینو گلیکوزیدی هم بصورت وریدی تزریق کردم و درمانهای نگهدارنده هم  انجام شد.

روز بعد حیوان با اشتها غذا خورد و بازی گوشی هم کرد و خوشحال بودم که خطر رفع شده اما دوباره شروع شد... چی می تونه باشه؟؟؟ به سرم تراپی هم جواب نمی ده و دوباره توی مدفوع سگ لکه های خون تازه را مشاهده کردم  و  از  صبح چشم حیوان بی رمق شده بوده و ترشحات چرک از بینی و چشمها خارج می شد. نه به آنتی بیوتیک پاسخ داده بود و نه به سرم تراپی و درمان نگهدارنده...

اون لکه های خون در مدفوع من رو به فکر فرو برد... چی می تونه باشه . واکسن هم که دریافت کرده اونم ده روز پیش اما چرا با دادن داروی ضد انگل این مسائل شروع شدن؟؟؟

در همین موقع که حیوان در حال دریافت سرم بود متوجه شدم با توجه به انبساط بافت مخاطی روده در نتیجه دریافت سرم . در ناحیه مقعد داره پرولاپس پیش میاد. بله تشخیص قطعی بود این چیزی نمی تونه باشه جز تلسکوپی شدن روده ها...

و بصورت اورزانس همون موقع حیوان را جراحی کردیم بله تشخیص  با مشاهدات  همخوانی داشت روده ها توی همدیگه رفته بودن و بافت  روده در حال نکروز شدن بود. حیوان هم خیلی ضعیف شده بود. به هر صورتی که بود روده ها رو بدون اینکه بخوایم برش بدیم وضعیت تلسکوپی را اصلاح کردیم و بخشی از روده ها رو به ناحیه کمری اتصال دادیم چون پرده چادرینه شاید نتونه اونها رو حفظ کنه و دوباره می تونه دچار پیچ خوردگی و انسداد بشه.

این تجربه گرانقیمتی بود و اینکه دیده شدن لکه های خون در مدفوع رو نمیشه به سادگی ازش گذشت . خون در مدفوع همیشه علامت بدی است  و بهتره در موقع بروز به عوامل ایجاد کننده بیشتر فکر کنیم

این سگ بدلیل اینکه از یک پرورش دهنده سگ خریداری شده بود در محیطی رشد کرده بود که بشدت آلوده بوده و معلومه که مادرش هم داروی ضد انگلی دریافت نکرده بود و میزان انگل موجود در روده ها به حدی زیاد بوده که با مصرف اولین دوز داروی ضد انگل انگلهای مرده باعث انسداد روده شده بودند و نهایتا تلسکوپی و توی هم رفتن روده ها را در بر داشت. پس برای پیشگیری نظر من اینه که اگه توله خیلی سنش پایینه از داروی پی پرازین استفاده کنیم و اونهم به صورت شربت و هر یک کیلو یک میلی لیتر شربت به حیوان بدهیم و در مرحله بعدی و بعد از دو ماهگی می تونیم از داروی مبندازول استفاده کنیم.

 

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ٥:٠۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم