کلينيک دام کوچک

بیماری پان لوکوپنی در گربه

در دوره دانشگاه متاسفانه نحوه تدریس دروس بگونه ای بود که حس کنجکاوی و دانشجویی را در من کشت. و به جای علاقمند شدن با بی حوصلگی با مطالب رو به رو می شدم تصور کنید استاد بیماریهای داخلی دام کوچک بیاد سر کلاس و از روی یک متنی براتون بخونه و ما هم مجبور باشیم بنویسم و جزوه نویسی کنیم. و در موقع امتحان دادن هم باید یک سری مطالب  کسل کننده و بی روح را پس می دادیم و نمره الکی ای می گرفتیم .
اما الان که با جان حیوانات سر و کار دارم است که افسوس می خورم که چرا عمر ما در این دانشگاههای مدرک سازی تلف شد.
و سعی کردم آن کمبود ها را خودم جبران کنم و چون در بین دوستانم علاقمندان به گربه ها زیاد هستند از یک بیماری بشدت مهم و شایع گربه ها می خوام بنویسم البته با زبانی متفاوت از انچه به ما می گفتند
حتما بارها برای تزریق یک واکسن سه گانه گربه به کلینیک مراجعه کرده اید اما بیماریها چه کار می کنند؟
یکی از آنها پان لوکوپنی است یک بیماری ویروسی بسیار واگیر دار که در گربه ها و بچه گربه ها راکونها و سمور ها ایجاد یک بیماری چند چهره می کند. معمولا به بافتهایی که رشد سلولی سریعی دارند حمله می کند مثل بافت روده سیستم لنفاوی و بافت عصبی  و مخصوصا مغز استخوان به همین دلیل هم علائمش وابسته به مشکلاتی است که در این بافتها ایجاد می کند مثل اسهال و علائم شدید رعشه عصبی و صرع و کاهش شدید گلبولهای سفید را ایجاد می کند.
عامل این بیماریشبیه ویروس پارو در سگها است این ویروس بسیار مقاوم است و تا سالها در محیط باقی می ماند و در دماها پایین بهتر می ماند. و تنها راه از بین بردن آن استفاده از محلول وایتکس است که به نسبت یک به سی دو رقیق شده باشد.
این ویروس در تمام طبیعت وجود دارد پس اگر گربه ای واکسینه نباشد و به راحتی در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرد.
این ویروس از طریق مدفوع و ادرار گربه بیماری به بقیه منتقل می شود و اگر گربه ای هم از این بیماری نجات پیدا کند تا شش هفته ناقل ویروس خواهد بود و تماس کفش ما با مدفوع یا ادرار گربه آلوده یکی از راههای انتقال به درون خانه است و یا استفاده از ظرف غذای گربه الوده و راههای منتقل شدنش کم نیستند..
و حتی از مادر به جنین منتقل می شود..
علائم بیماری با تب بی اشتهایی استفراغ  اسهال علائم عصبی خودشون را نشان می دهند دقیقا مثل بیماری دیستمپر در سگها و در بچه گربه ها شیوع مرگ و میر این بیماری بسیار بالا است.گربه های بالغ  آلوده شد علائم را بندرت بروز می دهند اما در بچه گربه های سه تا پنج ماهه بعد از چهار پنج که از مجاورت با ویروس گذشته علائم را بطور ناگهانی نشان می دهند یک تب بالای41 درجه اولین علامت است و کسلی و افسردگی در ادامه می آد غذا نمی خوره
ممکنه فکر کنیم حیوان مسموم شده است اما این تازه شروعشه.
و سه چهار روز بعدش شروع می کنه به بالا آوردن و بدن کم اب می شود سرش رو می بره پای ظرف آب اما چیزی نمی خوره اسهال شروع می شه و گاهی هم خون آلود است.
در این موقع بدلیل ضعف شدید دمای بدن پایین می افته و به کما می ره و بدلیل ضعف شدید باکتری ها هم به بدن حمله می کنند..
اگر در این مرحله گربه زنده بماند یعنی بتونه تا حدود پنج شش روز مقاومت کنه بیماری رو رد خواهد کرد اما تا هفته ها طول می کشه تا دوباره وزنش متعادل بشه.
در مادر های ابستن ممکنه باعث مرده زایی شود و یا زودتر از موقع بچه گربه ها سقط می شوند و در حالتی که بدتر از موارد قبلی است بچه گربه های متولد شد یک حالت ضعف سیستم عصبی خواهند داشت و یک آقایی را می شناسم که پرورش گربه دارند و در بین بچه گربه هایش این بیماری را زیاد دیده ام سربرال هیپوپلازیا  اسم این بیماری است و سرشون را تکان می دهند تیک می زنند و در راه رفتن تعادل ندارند و البته زنده می مانند و بزرگ می شوند اما مشکلات عصبی را تا آخر عمر همراه خود دارند.
این بیماری را باید از سایر بیماریهای ویروسی مثل ایدز گربه تشخیص داد معمولا آزمایش خون می گیریم و بصورت واضحی تعداد گلبولهای سفید کاهش پیدا کرده اند و در لمس شکم متوجه ضخیم شدن بافت روده ها می شویم و درد زیادی دارد.و در کنار این معاینه علائمی که در ببالا ذکر شد به تشخیص کمک می کند.
درکان این بیماری حمایتی است یعنی باید بصورت داخل رگ سرم به حیوان برسانیم و جلوی استفراغ را بگیریم و برای مقابله با عفونت ثانویه باکتریها آنتی بیوتیک به حیوان بدهیم و ویتامین ب کمپلکس برای گربه بسیار مفید است و اگر بچه گربه اغوز نخورده باشد آنتی سرم به او تزریق می کنیم( اگر پیدا بشه)
برای پیش گیری باید واکسن بزنیم نکته بسیار مهم این است که اثر واکسن بعد از تزریق واکسن دوم... تاکید می شود بعد از تزریق واکسن دوم که حدود سه هفته تا یکماه بعد از واکسن اول تزریق می شود و بعد از سه تا هفت روز از این تاریخ ایمنی حیوان ایجاد می شود
و ضد عفونی محیط گربه ها با محلول یک به یس و دو وایتکس هم بسیار تاثیر گذار است
نکته آخر اینکه گربه ها در سن زیر چهار هفتگی به این واکسن واکنش نشان نمی دهند وبهترین زمان تزریق شش هفتگی است

نویسنده : دکتر فریبرز افروزی : ۱:٠٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم